Je dron vážně pro každého?

Určitě mnozí z vás zažili tuto situaci. Na internetu jste viděli úžasné záběry z drona nad písečnými plážemi Karibiku nebo ve Švýcarských Alpách (lokalitu nechám na vaši fantazii). Řekli jste si, že pořídit si dron může být skvělé, nafotíte a natočíte pár záběrů, po kterých vám vyskočí o 110% více srdíček na Instragramu než obvykle. Kouknete na internet a vysněného drona si objednáte. Fakt zajímavé kousky se dají pořídit už za velice solidní peníz. Například nový DJI Mavic 2 Air.

Za nedlouho vám dron přistane doma a vy se těšíte jak ho poprvé vypustíte ven. Než vzlítnete, tak na mapě aplikace si všimnete omezených zón. Co to sakra je? Co jsou zač tyto oblasti a proč jsou omezené. Koupil jsem si hračku za několik tisíc, tak ji chci pořádně využít a létat kde se mi zachce. Začnete se v tom vrtat a najednou zjistíte, že to lítání není až taková sranda a může se vám to pěkně prodražit.

Pokud chcete létat, musíte se řídit určitými pravidly. Buď jde přímo o letecké zákony, nebo různá nařízení a doporučení ÚCL. Najednou zjišťuje, že existují místa, kde létat nesmíte vůbec. Rozlučte se se záběry pražského hradu. Taky musíte dodržovat aspoň 50 metrů od hustě obydlených oblasti, pokud jde o menší drony. U větších je to až 150m. Nesmíte létat kolem centrálně řízených letišť nebo nad hlavou tisíce lidi na festivalu. Těch pravidel je obrovské množství a všem bych je před pořízením doporučoval nastudovat. Jedná se hlavně o Doplněk X, ale nebude od věci se prokousat i dalšími zákony jako je letecká zákon L2 nebo Doplněk O.

Řeknete si, kašlu na to, já chci jen létat nad lesem nebo polem a natočit pár záběru, co si hodím na Youtube. Jenže v takových případech musíte mít i povolení ke vzletu od majitele pozemku nebo být vlastníkem Leteckých prací, pokud chcete video zveřejnit. Většina dronařů na tyto pravidla kašle a může se jim to pěkně vymstít. Pokuty za porušení pravidel začínají na 10 000 Kč ale končí až u hranice 5 milionů. To by se ten dron mohl pěkně prodražit. Důvodem proč tyto pravidla vznikly je samozřejmě bezpečnost. Existuje mnoho případů, kdy dron ohrozil letadlo blízko letiště nebo ztratil signál a spadl někomu na čelní sklo auta, nedej bože někomu přímo na hlavu.

Drony nejsou hračka i když jsou takhle bohužel vnímané. Pokud to berete s dronem vážně, tak doporučuji si udělat pilotní kurz, kde se naučíte podrobně všechny detaily k vašemu létání. Jako bonus si samozřejmě odnesete i cenné zkušenosti v řízení dronu. Jo udělat kruh pomocí přednastavené featury je jednoduché, ale zkuste si ho udělat sami pomocí páček. Pokud byste si chtěli dronem i něco přivydělat, tak si musíte navíc zažádat i o Letecké práce, potom dron může být i zajímavým zdrojem příjmů. Doba, kdy si dron mohl pořídit každý je už dávno pryč a bohužel (možná bohudík) se všechny pravidla budou ještě zpřísňovat. Od nového roku nás čeká nová evropská legislativa, kdy každý dron bude muset být registrován a každý pilot si bude muset udělat on-line test. Pokud tedy zvažujete koupi dronu, zeptejte se nějakého certifikovaného pilota, co vše musíte dodržovat nebo pořádně znásilněte strejdu Googla a potom se rozhodněte.

 © 2020 FOTO & VIDEO Adam MATURKANIČ